86BDL4511D/00 - 86", 4K (3840 x 2160), 500 cd/m2, 24/7, Digital Signage D-Line with OPS
PPDS
Lek 601.726,88
prices may have variations due to the currency fluctuation
SKU: 86BDL4511D/00
86", 4K (3840 x 2160), 500 cd/m2, 24/7, Digital Signage D-Line with OPS
86" 4K D-Line 24/7 professional monitor with OPS slot, featuring a wide viewing angle ADS display featuring high image quality with intense color and contrast and faster processing thanks to Advanced Super Dimension. Smart Power system adjusts the intensity of the backlight for a 50% reduction in energy consumption with significant savings on electricity costs. Thanks to CMND & Control, based on LAN, you can perform important functions such as inputs and monitoring the status of the display, whether it is a single screen or 100 units. With the FailOver function, you avoid showing a black screen when the primary source goes down: the device switches to secondary sources by setting a sequential list of inputs to ensure that playback is never interrupted. SmartPlayer, instead, allows you to play, from a USB device, video, audio and images and create your playlist by organizing its contents through the on-screen menu.
Display features
  • Display resolution: 4K UHD
  • Diagonal screen size: 85,6"/ 217,4 cm
  • Brightness (cd/m2): 500
  • Contrast ratio: 1200:1
  • Display type: LCD IPS
  • Backlight type: LED
  • Display resolution (H x V, pixels): 3840 x 2160
  • Aspect Ratio: 16:9
Network features
  • Ethernet LAN: for CMND & Control
Inputs & outputs
  • Audio input: 3.5 mm mini-jack
  • Audio output: 3.5 mm mini-jack
  • External control: RJ-45, RS232C
  • USB1, 2: USB 2.0
  • HDMI1, 2, 3: HDMI 2.0
  • DVI-I
  • Display Port1.2
  • Video output: DisplayPort 1.2 (x 1), HDMI 2.0 (x 1)
  • Other connections: OPS
Corporate and professional TV features
  • Signage functions: CMND & Control, SmartPlayer
Audio specifications
  • Speakers: 2
  • Audio power output: 20 W (10 + 10 W)
Multimedia
  • Video playback supported (USB): MPEG, H.263, H.264, H.265, VP8
  • Audio formats supported (USB): AAC, HEAAC, MPEG
  • Picture formats supported (USB): BMP, JPEG, PNG
Dimensions
  • Set dimensions (W x H x D): 1929.0 x 1100.0 x 69.5 mm
  • Product weight: 50.2 kg
  • VESA wall mount compatible: M8, 600 x 400 mm