FW-55EZ20L - 55” 4K (3840 x 2160) professional display rated for 16/7 operation with essential professional functions, 350 nit, 1200:1 contrast, Android TV
Sony
prices may have variations due to the currency fluctuation
SKU: FW-55EZ20L
55” 4K (3840 x 2160) professional display rated for 16/7 operation with essential professional functions, 350 nit, 1200:1 contrast, Android TV
All these features make the FW-55EZ20L ideal for today's connected AV environments.
Technical characteristics
General features
  • Screen size: 55"
  • Display resolution (H x V, pixels): 3840 x 2160
  • Contrast ratio: 1200:1
  • Brightness (cd/m²): 350
  • Dynamic contrast ratio: 400,000:1
  • Response time: 8 ms
  • HDR (High Dynamic Range) compatibility: yes (HDR10, HLG)
  • Aspect ratio: 16:9
  • Portrait / Tilt compatibility: yes
  • Rated power consumption: 202 W
Display features
  • Dimming type: frame dimming
  • Display device: LCD
  • Panel type: IPS
  • Color gamut (DCI-P3): 75%
  • Backlight type: direct LED
  • Picture processor: 4K Processor X1
  • Deep Black non-glare coating: no
  • Haze (%): 1%
  • Viewing angle (right / left): 178 (89/89)°
  • Viewing angle (up / down): 178 (89/89)°
  • Operation time: 16/7
Video specs
  • Wide mode: auto / wide zoom / normal / full / full pixel / zoom / 14:9
  • 4:3 default: yes
  • Motion enhancer: Motionflow XR
  • Video processing: 4K X-Reality PRO
Inputs and outputs
  • HDCP: HDCP2.3 (for HDMI1/2/3)
  • HDMI inputs total: 3 (Side)
  • Composite video input (s): 1(side, mini-jack)
  • Analog audio input (s) (total): 1 (side, analog conversion)
  • Digital audio output (s): 1 (side)
  • Ethernet inputs: 1 (side)
  • USB ports: 2 (side)
  • Frame color: hairline black
  • Stand design: no stand
  • VESA hole spacing compatible: yes
Dimensions and weight
  • Dimension without stand (W x H x D): 1243 x 721 x 71 mm