FW-98BZ53L - 98", 4K HDR (3840 x 2160 pixels), 780 nit, anti-reflection coating, 24/7 professional display
Sony
prices may have variations due to the currency fluctuation
SKU: FW-98BZ53L
98", 4K HDR (3840 x 2160 pixels), 780 nit, anti-reflection coating, 24/7 professional display
The 98" FW-98BZ53L offers a high 780 nit screen brightness, cinematic color, high contrast, a wide viewing angle, and double the memory to store more apps and content - it's the largest 4K HDR professional display in every sense.
Main features
Spectacular 780 nit brightness
Anti-reflection coating for deep blacks
Cognitive Processor XR
This 98" BRAVIA with Cognitive Processor XR, the world's first cognitive intelligence picture processor, delivers an unprecedented visual experience that immerses you even more in the scene.
Professionally designed
This 98" BRAVIA lets you adjust settings to suit the needs of your business or retail environment. Disable input or remote control functions, remove labels and lock buttons to prevent tampering when the screen is used in public spaces. Customise and save display settings and easily copy them between displays via USB flash memory.
Side-mounted terminals
32 GB internal memory
The 98" BRAVIA doubles its internal storage from 16 GB to 32 GB, giving you more room for apps, photos, videos and digital signage.
Stunning pictures in fast manner
BRAVIA Signage Free (BSF) built-in software
Remote business meetings made easy
Download Google Meet from the Google Play Store and pair BRAVIA with a compatible webcam for simple video meetings on the large 98" screen. Easily cast content wirelessly from your mobile device to BRAVIA with built-in support for Apple AirPlay and Google Chromecast.
Flexible content layout
Vertical and tiltable
Easier access
Greater sustainability
Technical characteristics
General features
  • Screen size: 98"
  • Brightness: 780 nit
  • Contrast ratio: 5000:1
  • Dynamic contrast ratio: 700,000:1
  • Response time (ms): 6.5
  • Display resolution (H x V, pixels): 3840 x 2160
  • HDR (High Dynamic Range) compatibility: yes (HDR10, HLG, Dolby Vision)
  • Aspect ratio: 16:9
  • Portrait / Tilt compatibility: yes
Display features
  • Dimming type: local dimming
  • Display device: LCD
  • Panel type: VA
  • Backlight type: direct (full array LED)
  • TRILUMINOS display: XR Triluminos Pro
  • Color gamut (DCI-P3): 95%
  • Picture processor: Cognitive Processor XR
  • Operation time: 24/7
  • Deep black non-glare coating: yes
  • Haze: 47%
  • Viewing angle (right / left): 178 (89/89)°
  • Viewing angle (up / down): 178 (89/89)°
Video specifications
  • Video processing: XR 4K upscaling
  • Motion enhancer: XR Motion Clarity
  • HDMI signal: 4096 x 2160p (24, 60 Hz), 3840 x 2160p (24, 30, 60, 120 Hz), 1080p (24, 30, 60, 120 Hz), 1080i (60 Hz), 720p (24, 30, 60 Hz), 480p
Professional features
  • Pro mode: yes
  • HDMI auto wake-up: yes
  • HTML5 platform: yes
  • Multicast/IPTV: yes
  • Operating system: Android TV
  • On-board storage: 32 GB
Network specifications
  • Wi-Fi direct: yes
  • Wi-Fi certified: yes
  • Wireless LAN: integrated
Audio specifications
  • Speaker position: down firing + side back
  • Audio power output: 10 + 10 + 10 + 10 W
Control specifications
  • IP control: yes
  • RS-232C control: yes
  • HDMI-CEC: yes
Inputs and outputs
  • HDCP: HDCP2.3 (for HDMI1/2/3/4)
  • Composite video input (s): hybrid w/s - center speaker input x 1 (side, mini jack)
  • HDMI inputs total: 4 (4 side)
  • Analog audio input (s) (total): 1 (side analog conversion)
  • Digital audio output (s): 1 (side)
  • USB ports: 2 (side)
  • Ethernet inputs: 1 (side)
Dimensions & weight
  • Dimensions: 2199 x 1255 x 85 mm