FWD-32W8001 - 32", WXGA (1366 x 768), 380 cd/m2, 24/7, Android 10, BRAVIA HDR professional display with tuner
Sony
prices may have variations due to the currency fluctuation
SKU: FWD-32W8001
32", WXGA (1366 x 768), 380 cd/m2, 24/7, Android 10, BRAVIA HDR professional display with tuner
Professional LCD display with tuner, 32" LED backlight and WXGA resolution, designed for commercial applications, digital signage, presentations, meetings and other professional environments; the best way to convey your message with HD-ready image quality (1366 x 768 pixels) high level and reliable operation of the screen is 380 nits.
Technical characteristics
  • Display diagonal: 32"
  • HD type: WXGA
  • Display resolution: 1366 x 768 pixels
  • Display technology: LED
  • Panel type: IPS
  • Contrast ratio: 1200:1
  • Built-in speakers: yes
  • Wi-Fi: yes
  • Ethernet LAN: yes
  • HDMI ports quantity: 3
  • DVI port: no
  • VESA mounting: yes
  • Power consumption (standby): 0.5 W
  • Power consumption (typical): 60 W
  • USB port: yes
  • Touchscreen: no
  • Built-in processor: yes
  • TV tuner: yes
  • Purpose: commercial
  • Display brightness: 380 cd/m²
  • Placement supported: indoor
  • Computer system: yes
  • Product design: digital signage flat panel
  • DisplayPorts quantity: 1
  • Color: black
  • Dimensions: 733 x 78 x 442 mm