FWD-77A95L - 77", 4K Ultra HD (3840x2160), 18/7, QD-OLED Tuner Android Pro BRAVIA
Sony
лв 22.062,20
prices may have variations due to the currency fluctuation
SKU: FWD-77A95L
77", 4K Ultra HD (3840x2160), 18/7, QD-OLED Tuner Android Pro BRAVIA
Infinite colours. Definitive contrast.
Incomparable colours. Phenomenally vibrant.
Extending colour volume for our widest ever palette
Pure blacks. Absolute brightness. Supreme contrast.
Cognitive Processor XR™
Beautiful colours. Any angle.
Sound from the screen, truly immersive.
Where there's action, there's sound
What you want to watch all in one place
One Slate. Minimalist. Immersive.
Designed virtually frameless, this TV focuses your eyes on what’s important – the picture.
Designed with Eco-friendly features
All your eco in one place
Greater peace of Mind
TV System
  • TV System (Analog): B/G,D/K
  • Tuner Channel Coverage (Analog): 45.25MHz-863.25MHz(Depend on country selection)
  • TV System (Digital Terrestrial): DVB-T/T2
  • Tuner Channel Coverage (Digital Terrestrial): VHF/UHF(Depend on country selection)
  • TV System (Digital Cable): DVB-C
  • Tuner Channel Coverage (Digital Cable): VHF/UHF/cable(Depend on country selection)
  • TV System (Digital Sat): DVB-S/S2
  • Tuner Channel Coverage (Digital Sat): Intermediate Frequency 950-2150MHz
  • Number of Tuners (Terrestrial/Cable): 2(Digital)/1(Analog)
  • Number of Tuners (Sat): 2
  • Color System: PAL/SECAM
  • CI+: Yes
  • Color Space: sRGB/BT709,BT2020,AdobeRGB,DCI
  • Operating System: Android 12
  • On-board Storage (GB): 32GB
Display Specs
  • Screen Size (inch, measured diagonally): 77"(76.8")
  • Screen Size for WEB (diagonal, cm, integer or 1st decimal): 195cm
  • Display resolution (H x V, pixels): 3840 x 2160
  • Viewing Angle (Right / Left): 178(89/89) degree
  • Viewing Angle (Up / Down): 178 (89/89) degree
  • Display Resolution: QFHD
  • Aspect Ratio: 16:9
Audio Specs
  • Channel: 2.2ch
  • Audio Power Output: 20W + 20W + 10W + 10W
  • Speaker Position: Front
  • Bass/Treble/Balance: Balance
  • Speaker Type: Acoustic Surface Audio+
  • Speaker Configuration: Actuator x 2, Subwoofer x 2
  • Digital audio out (Optical) format: Two channel linear PCM: 48kHz 16bits, Dolby Audio, DTS
Network Features
  • Control Menu: Yes
  • ECO Dashboard: Yes
  • Apple AirPlay: Yes
  • Apple HomeKit: Yes
  • Home Network Feature: Home Network Client, Home Network Renderer
  • Wi-Fi Certified: Yes
  • Wi-Fi Standard: a / b / g / n / ac / ax
  • Wi-Fi Frequency: 2.4GHz / 5GHz
  • Internet Browser: Yes
  • Wireless LAN: Integrated
Inputs and Outputs
  • HDMI Signal: 4096x2160p (24,50,60Hz), 3840x2160p (24,25,30,50,60,100,120Hz)*3 , 1080p (24,30,50,60,100,120Hz), 1080i(50,60Hz), 720p(24,30,50,60Hz), 576p, 480p
  • HDCP: HDCP2.3 (for HDMI1 / 2 / 3 / 4)
  • Bluetooth profile support: Version 5.2,HID / HOGP / SPP / A2DP / AVRCP
  • AC Power Input: Pigtail (REAR)
  • RF (Terrestrial / Cable) Connection Input(s): 1 (Side)
  • IF (Satellite) Input(s): 2 (Side)
  • HDMI inputs total: 4 (4Side)
  • Digital Audio Output(s): 1 (Side / Hybrid with S-Center Speaker Input)
  • USB ports: 2 (Side)
  • Ethernet inputs: 1 (Side)
  • PCMCIA Slot(s): 1 (Side)
  • HDMI PC Input Format: 640x480 (31.5kHz,60Hz), 800x600 (37.9kHz,60Hz), 1024x768 (48.4kHz,60Hz), 1280x1024 (64.0kHz,60Hz), 1152x864 (67.5kHz,75Hz), 1600x900 (55.9kHz,60Hz), 1680x1050 (65.3kHz,60Hz), 1920x1080 (67.5kHz,60Hz), 3840x2160p (30Hz), 3840x2160p (60Hz, 8bits)