FWD-83A80L - 83", 4K Ultra HD (3840 x 2160) BRAVIA HDR OLED professional display with tuner, 16/9, Android 10 and 3 years Prime Support
Sony
KM 20.421,56
prices may have variations due to the currency fluctuation
SKU: FWD-83A80L
83", 4K Ultra HD (3840 x 2160) BRAVIA HDR OLED professional display with tuner, 16/9, Android 10 and 3 years Prime Support
Sony BRAVIA FWD-83A80L is an 83” 4K Android LFD with tuner that has 32 GB of onboard storage that uses the new OLED panel with XR OLED Contrast Pro to increase color and contrast like never before for a combination of rich colors and an absolute black that brings out important details. Cognitive Processor XR improves image quality to bring out what's behind the deepest shadows or highlights. The sleek design and metal faceplate blend in with any interior, while the 3-way TV stand offers maximum flexibility.
  • Access to the Elite Helpdesk for integrators, technical assistance with a team of experts
  • 3 years of standard coverage, with the possibility of extension for a further 2 years.
Technical characteristics
  • Display diagonal: 83”
  • Display resolution: 3840 x 2160 pixels, QFHD
  • Display diagonal: 210 cm
  • Display technology: OLED
  • HD type: 4K Ultra HD
  • Onboar storage: 32 GB
  • High Dynamic Range (HDR) technology: HDR10,  Dolby Vision,  Hybrid Log-Gamma (HLG)
  • 4K processor: Cognitive Processor XR
  • Refresh rate: 100 / 120 Hz
  • Aspect ratio: 16:9
  • Viewing angle: 178° (all direction)
  • Object-based super resolution: Super XR resolution
  • Triluminos: XR Triluminos Pro
  • HDR remaster: XR HDR remaster
  • XR Clear Image: yes
  • Video processing: XR 4K upscaling
  • Dual database processing: yes
  • 24p true cinema: yes
  • Live colour tecnology: yes
  • PhotoTV HD / BRAVIA: yes
TV tuner
  • Tuner type: analog & digital
  • Digital signal format system: DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
  • Digital terrestrial / cable tuners: 2 digital, 1 analog
  • Digital satellite tuners: 2
  • CI+: yes
  • Color space: sRGB / BT709, BT2020, Adobe RGB, DCI
Smart TV
  • Screen mirroring: yes
  • Smart TV: yes
  • Internet TV: yes
  • Ambient light sensor: yes
  • Apple AirPlay 2 support: yes
  • Auto volume leveller: yes
  • Operating system installed: Android
  • Operating system version: 10
  • App distribution platform: Google Play
  • Auto wide: yes
Network
  • Web browser: yes
  • Wi-Fi Direct: yes
  • Wi-Fi standards: 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n)
  • Wi-Fi frequencies: 2.4 / 5 GHz(for Wi-Fi Direct: only 2.4 GHz)
  • Browsing: yes
  • Wi-Fi: yes
  • Bluetooth: yes
  • Integrated Ethernet LAN: yes
  • Bluetooth version: 4.2
  • Ethernet LAN (RJ-45) ports: 1
  • Bluetooth profiles: A2DP, HID, HOGP, AVRCP, SPP
Ports & interfaces
  • Common interface Plus (CI+): yes
  • PC in (D-Sub): no
  • Built-in Chromecast: yes
  • Audio Return Channel (ARC): yes
  • HDCP: yes
  • Digital audio optical out: 1
  • Audio (L/R) in: 1
  • HDMI ports: 4
  • Composite video in: 1
  • RF ports: 1
Audio
  • RMS rated power: 60 W
  • Audio output channels: 2.2 channels
  • Number of speakers: 5
  • Audio decoders: DTS,  Dolby Atmos,  DTS Digital Surround
  • Audio decoding technologies: DTS Digital Surround
  • Sound modes: Dolby Audio, Sports, Music, Standard, Cinema, Dialog
Weight & dimensions
  • Width (without stand): 1850 mm
  • Width (with stand): 1880 mm
  • Height (with stand): 1072 mm
  • Height (without stand): 1067 mm
  • Depth (with stand): 42.8 mm
  • Depth (without stand): 53 mm