SKU: PT12X-STUDIO-4K-GY-G3
Color grey.
User benefits
  • Maximum resolution 4K @ 60 fps
  • Compact and modern fixed design
  • Free software for PTZ Optics users
  • Various mounting options
Application areas
  • Streaming meetings
  • Religious services
  • Courtrooms
  • Sports events
  • Security
Technical characteristics
Camera & lens
  • Image sensor & lens: 1/2.8” CMOS, 8 MP (8.4 M effective pixels)
  • Digital zoom: 16x
  • Resolution and frame rate:
  • Optical lens focal length (zoom): f = 4.1 - 49.2 mm, F1.8 - F2.68
  • Optical lens field of view, horizontal & vertical: H 6.9° - 72.5° | V 3.9° - 44.8°
  • Display field of view: 80.2°
  • Min lux: 0.5 lux @ (F1.8, AGC ON)
  • Shutter: 1/30 s - 1/10,000 s
  • Presets: 255 presets
  • Presets accuracy: 0.1°
  • Image flip: supported
  • Image mirror: supported
  • Image freeze: supported
Connections
  • HD video output:
    • 1 x RJ45: 10/100/1000M adaptive Ethernet port | NDI HX3 enabled
    • 1 x HDMI: version 2.0
    • 1 x USB: 3.0 Type C
    • 1 x 3G-SDI: BNC type, 300 mVp-p, 75 ohm, along to SMPTE 424M
  • Audio interface: 1 x 3.5 mm line level input, 1 x 3.5mm line level output
  • Video formats:
    • USB:
      • YUY2: max. resolution 1920 x 1080p @ 30 fps
      • MJPEG: max. resolution 3840 x 2160p @ 30fps
      • H.264 AVC & SVC: max. resolution 3840 x 2160p @ 30 fps
    • RTSP/NDI® HX3 only:
      • H.265 max. resolution 3840 x 2160p @ 60 fps
  • Compression standards: H.264 / H.265 / MJPEG / YUY2 (H.265 HEVC via RTSP/NDI HX3 only)
  • UVC version supported: UVC 1.1 - 1.5
  • Supported protocols: TCP/IP, UDP, HTTP, RTSP, RTMP/RTMPS, ONVIF, NDI HX3, SRT, Multicast, etc.
  • IR: 4 x IR addresses, max. distance 9 m
  • Power supply: JEITA type (DC IN 12 V) / PoE+ (802.3at)
  • Current consumption: max. 2 A
  • Power consumption: max. 18 W
Physical specifications
  • Material: aluminum, plastic
  • Color: grey
  • Working environment: indoor
  • Humidity range: 10 to 80%
  • Operating temperature: -10 to 40 °C
  • Storage temperature: -40 to 60 °C