SKU: PT12X-STUDIO-SE-WH-G3
Color white.
User benefits
  • Maximum resolution 1080p @ 60 fps
  • Various mounting options
Areas of use
  • Resolution and frame rate:
  • Optical lens focal length (zoom): f = 4.1 - 49.2 mm, F1.8 - F2.68
    • 1 x USB: 3.0 Type C
    • 1 x 3G-SDI: BNC type, 800 mVp-p, 75 ohm, along to SMPTE 424M
  • Audio interface: 1 x 3.5 mm line level input, 1 x 3.5mm line level output
      • MJPEG: max. resolution 1920 x 1080p @ 30 fps
      • H.264 AVC & SVC: max. resolution 1920 x 1080p @ 30 fps
    • RTSP/NDI HX3 only:
      • H.265 max. resolution 1920 x 1080p @ 30 fps
  • Compression standards: H.264 / H.265 / MJPEG / YUY2 (H.265 HEVC via RTSP/NDI HX3 only)
  • UVC version supported: UVC 1.1
  • Supported protocols: TCP/IP, UDP, HTTP, RTSP, RTMP/RTMPS, ONVIF, NDI HX3, SRT, Multicast, etc.
  • IR: 4 x IR addresses, max. distance 9 m
  • Power supply: JEITA type (DC IN 12 V) / PoE+ (802.3at)
  • Current consumption: max. 2 A
  • Power consumption: max. 18 W
Physical specifications
  • Material: aluminum, plastic
  • Color: white
  • Working environment: indoor
  • Humidity range: 10 to 80%
  • Operating temperature: -10 to 40 °C
  • Storage temperature: -40 to 60 °C