SKU: HYPERD/AVIDA12/5HDR
Available
1 Available Available in Italian warehouse
Portable SDI or HDMI 5" monitor, recorder and scopes up to Ultra HD
Video Assist 5" 12G HDR is a super-bright 5" 2500 nit HDR monitor that supports 3D LUTs and features professional scopes along with powerful assistive tools to help you precisely set focus, exposure, and framing shots.
Technical characteristics
Connections
  • SDI video inputs: 1 x Micro BNC
  • SDI video outputs: 1 x Micro BNC
  • SDI rates: 270 Mb, 1.5 G, 3 G, 6 G, 12 G
  • HDMI 2.0a video inputs: 1 x HDMI 2.0a
  • HDMI 2.0a video outputs: 1 x HDMI 2.0a
  • Analog audio inputs: none, embedded audio only
  • Analog audio outputs: 1 x 3.5 mm headphone mini-jack
  • Built in speaker: mono
  • Screen dimensions: 5" 1920 x 1080
  • Screen brightness: 2500 nits
  • Screen color: P3 wide color gamut
  • SDI audio inputs: 16 channels embedded via 12G SDI
  • SDI audio outputs: 16 channels embedded via 12G SDI
  • HDMI audio inputs: 8 channels embedded via HDMI 2.0a
  • HDMI audio outputs: 8 channels embedded via HDMI 2.0a
  • Remote control: none
  • SD interface: 1 x UHS II SD slot
Video standards
  • SDI SD video standards: 525i 59.94 NTSC, 625i 50 PAL
  • SDI 4K video standards: 4Kp 23.98 DCI, 4Kp 24 DCI, 4Kp 25 DCI, 4Kp 29.97 DCI, 4Kp 30 DCI
  • SDI compliance: SMPTE 259M, SMPTE 292M, SMPTE 296M, SMPTE 425M, SMPTE 2084
  • SDI metadata support: HD RP188
  • Audio sampling: 48 kHz 24 bit
  • Video sampling: 4:2:2 YUV
  • Color precision: 10 bit
  • Color space: REC 601, REC 709, REC 2020
  • HDR support: HDR10, Hybrid Log Gamma
  • SDI RAW: Blackmagic RAW
  • HDMI SD video standards: 525i 59.94 NTSC, 625i 50 PAL
  • HDMI 4K video standards: 4Kp 23.98 DCI, 4Kp 24 DCI, 4Kp 25 DCI
  • HDMI color precision: 10 bit
  • HDMI HDR support: HDR10, Hybrid Log Gamma
  • Copy protection: HDMI input cannot capture from copy protected sources
Media
  • Media type: SDXC UHS II, SDXC UHS I and SDHC UHS I SD cards
Supported codecs
Control
  • External control: SDI and HDMI start or stop and Time Code run
Blackmagic RAW supported cameras
  • Canon: Canon EOS C300 Mark II
  • Leica: Leica SL2 S, Leica SL3 S
  • Nikon: Nikon Z 6, Nikon Z 7, Nikon Z 6II, Nikon Z 7II
  • Sony: Sony FX3, Sony FX30
  • Sigma: Sigma fp, Sigma fp L
  • Z CAM: Z CAM E2, Z CAM E2 M4, Z CAM E2 F6, Z CAM E2 S6
Software included
  • Blackmagic OS, Scopes
Scopes
  • Scopes: Waveform, RGB parade, vector, RGB histogram
Operating systems
  • Mac: Mac 13.0 Ventura, Mac 14.0 Sonoma or later
  • Windows: Windows 11
Power requirements
  • Power supply: 1 x external 12 V power supply, compatible with Sony NP F style batteries (batteries not included)
Environmental specifications
  • Operating temperature: 0 to 40 °C
  • Storage temperature: -20 to 45 °C
  • Relative humidity: 0 to 90 % non condensing
Physical specifications
  • Dimensions: 148 x 93 x 31 mm
  • Weight: 0.4 kg
What’s in the box
  • Blackmagic Video Assist 5” 12G HDR