Prezzo di listino da scontare (IVA esclusa) SKU: EVOHEAVYFOG4000
Disponibile
4000 W professional heavy fog machine delivered in flight case
Macchina del fumo professionale dotata di corpo termico da 4000 W, senza necessità di ghiaccio, la più potente della serie HeavyFog. Dispone di 2 uscite fumo, facilitandone così la dispersione e permettendo di coprire una vasta area in tempi brevissimi. Basta aggiungere acqua (15 L) e liquido per il fumo pesante per avere un fumo denso che si attacca al terreno. Un effetto sorprendente che sublimerà i tuoi eventi. Consegnata in flight case.
  • Professional heavy smoke machine in flight case
  • Produces thick smoke that stays on the ground
  • Use with heavy smoke liquid such as lowfog only
  • 2 DMX channels
  • LCD screen for settings
  • Heating time: 4 min
  • Heater: 4000 W
  • Production continuous smoke
  • Capacity of the water tank: 15 L
  • Capacity of the tank: 2.5 L
  • Consumption of smoked liquid: 9.32 mL/min
  • Use with water
  • Detector and water level indicator
  • Comes with black e x tendable tube (1.5 m) and diffuser
  • DMX control of airflow and fan speed
  • Controllable by DMX, manual, timer, HF remote control
  • voltage: 220 - 240 VAC 50/60 Hz
  • Power consumption: 2100 W
  • Fuse: 10 A
  • DMX addressing and simplified navigation in the menus thanks to its backlit LCD screen
  • Self-cleaning system
  • Dimensions: 835 x 500 x 630 mm