Prezzo di listino da scontare (IVA esclusa) SKU: CINEURSAAA12KLFABDY
Full-frame digital cinema camera, 36 × 24 mm RGBW full frame sensor, 12K resolution (12,288 × 8040), 16 stops of dynamic range, interchangeable EF mount, built-in IR ND filters, dual HDR displays, advanced connectivity
Dotata di un sensore RGBW da 36 × 24 mm con fotositi maggiorati, offre una risoluzione fino a 12.288 × 8040 pixel e una gamma dinamica di 16 stop, garantendo una qualità d’immagine eccezionale anche nelle condizioni d'illuminazione più complesse. Essendo la versione "Body", non sono inclusi maniglia, base d’appoggio, alimentatore, piastra per batteria e attacco PL (che è opzionale). Sono invece in dotazione un attacco URSA Cine EF con sistema di blocco, un secondo display touchscreen HDR da 5" con controlli dedicati, filtri ND IR integrati e connessioni professionali Lemo e Fischer.
Vantaggi per gli utenti
  • Sensore full-frame RGBW da 12K
  • Attacco obiettivo intercambiabile: EF di serie, PL opzionale
  • Display secondario touch con controlli dedicati per monitoraggio e gestione intuitiva sul set
  • Filtri ND IR integrati
  • Supporta Blackmagic RAW fino a 12K
  • Connettività avanzata
  • Sezione audio professionale, con ingressi XLR e Phantom power
  • Progettata per integrarsi con accessori Blackmagic e di terze parti
  • Costruzione robusta
Ambiti di utilizzo
  • Produzioni cinematografiche
  • Serie TV
  • Spot pubblicitari
  • Riprese VFX
  • Documentari naturalistici
Technical characteristics
Camera features
  • Effective sensor size: 35.64 x 23.32 mm
  • Pixel pitch: 2.9 ­µm
  • Lens mount: URSA Cine lockable EF mount, interchangeable with optional URSA Cine PL mount
  • Dynamic range: 16 stops
  • Frame rates: 23.98, 24, 25, 29.97, 30, 50, 59.94, 60 fps
  • Built-in ND filters: clear, 2-stop, 4-stop, 6-stop IR ND
  • Focus: peaking via focus button, auto focus with compatible lenses
  • Monitoring screens: 2 x 5" LCD capacitive touchscreen, 1920 x 1080 resolution, 1500 nit brightness + camera status screen
  • Controls: touchscreen menus on 5" screen, push buttons, 7 assignable shortcut keys, 6 assignable EVF keys
  • Time Code clock: Less than 1 frame drift every 8 hours
Connections
  • Total video outputs: 2
  • SDI rates: 1.5G, 3G, 6G, 12G
  • Analog audio inputs: 2 x XLR MIC / line and AES audio, Phantom power
  • Analog audio output: 1 x 3.5 mm headphone jack
  • Reference inputs: Tri-Sync, Black Burst, Timecode
  • Viewfinder: 1 x USB-C with video, power, control
  • USB-C monitor outputs: 2 x side ports for EVF, PYXIS Monitor, DisplayPort
  • Accessory ports: 1 x 7-pin Lemo EXT, 1 x 3-pin Fischer RS
  • Computer interface: 2 x USB-C expansion ports
  • Ethernet: 1 x RJ-45 10 Gb/s
Audio
  • Microphone: integrated stereo
  • Speaker: 1 x mono
Video standards
  • UHD: 2160p 23.98, 2160p 24, 2160p 25, 2160p 29.97, 2160p 30, 2160p 50, 2160p 59.94, 2160p 60
  • SDI compliance: SMPTE 292M, SMPTE 424 Level B, SMPTE 2081-1, SMPTE 2082-1
  • SDI audio sampling: 48 kHz, 24 bit
Media
  • Storage type: 2 x CFexpress Type B
Supported codecs
Control
Cloud syncrhronization
  • Blackmagic cloud
Streaming
  • Protocols: SRT, RTMP
  • Local streaming: Ethernet, Wi-Fi
  • Global streaming: Ethernet, Wi-Fi, USB-C cellular
Network management
  • FTP: download files from any drive attached to your camera using FTP
  • SMB: file sharing using SMB
Storage features
  • Storage rates: Please see the user manual
  • Recording formats:
Software
Operating systems
  • Mac 14.0 Sonoma, Mac 15.0 Sequoia or later or later, Windows 10 and 11
Accessories
Power requirements
  • Power input: 1 x 8-pin Lemo socket for 12 V to 34 VDC
  • Power output:  1 x 7-pin connector with +24 VDC power output when camera is powered by +24 VDC batteries or power supply. 1 x 3-pin Fischer with +24 VDC power output when camera is powered by +24 VDC batteries or power supply. B-Mount battery plate including 2-pin connector with +12 V regulated output from camera
Environmental specifications
  • Operating temperature: 0 to 40 °C
  • Storage temperature: -20 to 45 °C
  • Relative humidity: 0 to 90% non-condensing