NBNC75PDE6 - BNC 75 ohm Cable Connector, Push Pull series, pin 1.6 mm, Ø 4-5 mm
Neutrik
prices may have variations due to the currency fluctuation
SKU: NBNC75PDE6
BNC 75 ohm Cable Connector, Push Pull series, pin 1.6 mm, Ø 4-5 mm
Featuring a true 75 ohm design that meets the stringent requirements of HDTV/DVD, this connector sustains consistent impedance at high frequencies up to 3 GHz, is easy to handle in high density applications such as video patchbays and switchers, shows excellent return loss and VSWR, consists of machined parts that are precisely made to our high standards, and offers a center pin assembly with a snug fit to provide tactile indication when the contact is snapped into position.
  • Push-Pull BNC Cable Connector
  • Unique push-pull locking system is ideal for ultra high-density applications, patching, etc.
  • Innovative screw-lock cable retention with the jacket providing superior pull strength
  • Standard color is black, optional colored boots available
  • For use with cable types: Belden 1855 A, Commscope 7538, Cordial CVI 4(5...)