NBNC75BIJ9 - BNC 75 ohm Cable Connector, RearTWIST series, Pin 1,6 mm, Shield 5,41 mm
Neutrik
KM 13,17
prices may have variations due to the currency fluctuation
SKU: NBNC75BIJ9
BNC 75 ohm Cable Connector, RearTWIST series, Pin 1,6 mm, Shield 5,41 mm
The rearTWIST HD BNC cable connector offers a true 75 ohm design and is perfectly suitable for HD applications. The patented rearTWIST boot guarantees easy access even in high density applications and offers color coding.
Suitable cables: Belden 1506A, Belden 4505P, CommScope 2065V, Cordial CVM 08-32 HD-FLEX
Crimp size:
  • Pin: 1.6 mm (square)
  • Shield: 5.41 mm (hex)
Features & Benefits
  • True 75 ohm design meets the stringent HDTV / DVD requirements
  • Snug-fit center pin insert provides tactile feedback
  • Excellent cable protection and retention
  • Precise Swiss machined brass parts for outstanding durability
  • Accessories include color coded boots in 10 standard colors, crimp tool and dies
Product
  • Title NBNC75BIJ9
  • Connection Type BNC 75 ohm
  • Gender male
Electrical
  • Contact resistance ≤ 3 m ohm (inner)
  • Contact resistance ≤ 2 m ohm (outer)
  • Dielectric strength 1,5 kVDC
  • Impedance 75 ohm
  • Insulation resistance > 5 Gohm
  • Rated voltage <50 V
  • VSWR ≤1.050/>32 dB up to 1 GHz
  • ≤1.065/>30 dB up to 2 GHz
  • ≤1.100/>26 dB up to 3 GHz
Mechanical
  • Cable O.D. 5.3 mm
  • Cable retention > 30 N (Center)
  • Crimp size 5,41 Hex crimp (shield) acc. IEC 60803 (die designation D)
  • Crimp size (pin) 1,6 Square crimp (pin) acc. IEC 60803 (die designation 2)
  • Insertion force < 25 N
  • Lifetime > 1000 mating cycles
  • Wiresize
  • Locking device Bayonett
  • Cable anchoring Jacket crimping
Material
  • Contacts Brass (CuZn35Pb2), 0.2 µm AuCo (Center contact)
  • Insert PTFE
  • Shell Brass (CuZn39Pb3)
  • Shell plating Optalloy®
Environmental
  • Temperature range -30 °C to +85 °C
  • Contact crimpability Complies with IEC 60803 and IEC 60352-2