NBNC75BHK7 - BNC 75 ohm Cable Connector, RearTWIST series, Pin 1,6 mm, Shield 5,41 mm
Neutrik
prices may have variations due to the currency fluctuation
SKU: NBNC75BHK7
BNC 75 ohm Cable Connector, RearTWIST series, Pin 1,6 mm, Shield 5,41 mm
The rearTWIST HD BNC cable connector offers a true 75 ohm design and is perfectly suitable for HD applications.. The patented rearTWIST boot guarantees easy access even in high density applications and offers color coding.
Suitable cable: Canare L-3CFB, Canare L-3C2VS
Crimp size:
  • Pin: 1.6 mm (square) or 1.75 mm (hex)
  • Shield: 5.41 mm (hex)
Features & Benefits
  • True 75 ohm design meets the stringent HDTV / DVD requirements
  • Snug-fit center pin insert provides tactile feedback
  • Excellent cable protection and retention
  • Precise Swiss machined brass parts for outstanding durability
  • Accessories include color coded boots in 10 standard colors, crimp tool and dies
Product
  • Title NBNC75BHK7
Electrical
  • Signal Type HD, SDI, Video, AES/EBU, Composit, YUV, RGB, RGBH, RGBHV
  • Contact resistance ≤ 3 m ohm (inner)
  • Contact resistance ≤ 2 m ohm (outer)
  • Dielectric strength 1,5 kVDC
  • Insulation resistance > 5 Gohm
  • Rated voltage <50 V
  • VSWR ≤ 1.050 / > 32 dB up to 1 GHz
  • ≤ 1.065 / > 30 dB up to 2 GHz
  • ≤ 1.100 / > 26 dB up to 3 GHz
Mechanical
  • Cable O.D. 4.3 mm
  • Cable retention > 30 N (center)
  • Crimp size 5,41
  • Insertion force < 25 N
  • Lifetime > 1000 mating cycles
  • Wiresize
  • Cable anchoring Jacket crimping
Environmental
  • Temperature range -30 °C - +85 °C °C