SKU: PLUDJH40
Available
100 Available items Available in European warehouse
Dynamic close headphones, 40 mm drivers
Closed dynamic headphones equipped with 40 mm neodymium magnet drivers, ideal for DJs, home studios or listening to music.
With a frequency response of 20 Hz to 20 kHz, these headphones offer adequate bass response. Their 2 m solid cable ends with a 3.5 mm stereo mini-jack connector compatible with most media players and computers. For more listening options, a 6.35 mm stereo jack adapter is included for connection to stereo receivers, mixers and audio interfaces.
Technical characteristics
  • Listening comfort
  • 40 mm drivers
  • Frequency response: 20 Hz - 20 kHz
  • Impedance: 32 ohm
  • Sensitivity: 110 dB/W/m ±3 dB
  • 2 m cable length
  • With adapter jack mm / 3.5 mm