SKU: PLUDJH40M
Available
6 Available items Available in Italian warehouse
Professional headset, close dynamic headphones, built-in mini boom microphone
Headset (closed dynamic headphones + microphone) ideal for DJs, home studios or listening to music, but also for gaming, teleworking or any other streaming application. The headphone part has the same characteristics as the DJH40-M. The right earpiece features a unidirectional microphone on a detachable boom arm for clear voice communication. The microphone can be installed independently on the right or left side, depending on user preference. The control buttons on a wired remote control adjust the volume or mute the microphone. The DJH40-M Plugger Studio headphones can be used interchangeably between your desktop or laptop, mobile device or game console. The headset is supplied with two sets of cables, depending on the type of use: a 2 m cable with a 3.5 mm TRRS male mini-jack stereo plug + a 3.5 mm stereo female mini-jack Y cable from 3.5 mm to 2 x 3.5 mm stereo TRS mini-jacks.
  • Versatile dynamic headphones DJ, monitoring, music listening
  • Built-in microphone for gaming and other streaming applications
  • Comfortable closed headphone
  • 40 mm diam speaker
  • Frequency response: 20 Hz - 20 kHz
  • Impedance: 32 ohm
  • Sensitivity: 110 dB/W/m ± 3 dB
  • 2 to 3 m spiral cable with 6.35 mm jack connector