SKU: ELOEPRO10A
Available
50 Available items Available in European warehouse
1000 W high-end professional active PA loudspeaker with 10" woofer, DSP
2 ways high-end professional active PA speaker, compact and light thanks to its Class-D power amplifier, with 10" woofer and 1000 WRMS power. Conceived and designed to meet the requirements and standards of touring PA systems, it is equipped with ergonomic handles, 10 mm inserts and a base for the 35 mm tube.The internal DSP, which works at a sampling frequency of 192 kHz and a resolution of 24 bit, in addition to the control and optimization of transducers and amplification, it also incorporates active filters, multiple graphic and parametric equalizations, dynamic management of low frequencies and a wide range of audio limiters and compressors. All these internal settings have allowed the development of various presets.
  • 1000 WRMS amplified high-end professional sound system with DSP
  • BF power: 800 W
  • HF power: 200 W
  • Bandwidth 55 Hz - 19 kHz @ -10 dB
  • Input impedance 20 kohm (balance)
  • Input sensitivity XLR: 0 dBu
  • XLR output sensitivity: 0 dBu
  • 5.3" HF transducer
  • Directivity H x V: 90° x 60° (rotating)
  • Woofer: 10" neodymium
  • Ref - tweeter: 44COMP130
  • Ref - woofer: NEO10AL4
  • Tweeter voice coil: 2"
  • Woofer voice coil: 2.5"
  • Max. SPL: 126 dB
  • Max. SPL peak: 132 dB
  • Structure: Birch counterplate
  • Power consumption: 460w
  • Speaker dimensions 320 x 330 x 490 mm
  • Package dimensions 412 x 409 x 555 mm