SKU: ELOEPRO15A
1000 W high-end professional active PA loudspeaker with 15" woofer, DSP
2 ways high-end professional active PA speaker, compact and light thanks to its Class-D power amplifier, with 15" woofer and 1000 WRMS power. Conceived and designed to meet the requirements and standards of touring PA systems, it is equipped with ergonomic handles, 10 mm inserts and a base for the 35 mm tube.The internal DSP, which works at a sampling frequency of 192 kHz and a resolution of 24 bit, in addition to the control and optimization of transducers and amplification, it also incorporates active filters, multiple graphic and parametric equalizations, dynamic management of low frequencies and a wide range of audio limiters and compressors. All these internal settings have allowed the development of various presets.
  • 1000 WRMS high-end amplified professional sound system with DSP elokance ePro15A
  • BF power: 800 W
  • HF power: 200 W
  • Bandwidth 43 Hz - 9 kHz @ -10 dB
  • Input impedance 20 kohm (balance)
  • XLR input sensitivity: 0 dBu
  • XLR output sensitivity: 0 dBu
  • Tweeter: 5.3"
  • H x V dispersion: 90° x 60° (rotary)
  • Woofer: 15" neodymium
  • Ref - tweeter: 44COMP130
  • Ref - woofer: NEO15AL4
  • Tweeter voice coil: 2"
  • Woofer voice coil: 3"
  • Max. SPL: 128 dB
  • Max. SPL peak: 135 dB
  • Structure: birch plywood plate
  • Power consumption: 460 W
  • Enclosure dimensions: 450 x 460 x 670 mm
  • Carton dimensions: 539 x 530 x 739 mm