SKU: ELOEPROSUB15
900 W high-end 15" passive subwoofer
High-end subwoofer with custom 15" speaker, neodimium magnet, perfect for reinforcing your audio system at low frequencies.
Power 900 WRMS, a perfect complement to the ePro series of speakers. Its structure in 18 mm thick wood and high quality granite paint ensure unfailing durability and reliability.
Areas of use
  • Fixed installations in clubs, restaurants and bars
Technical characteristics
  • Type: subwoofer
  • Woofer size: 15"
  • Woofer magnet: neodymium
  • Woofer brand: custom made
  • Woofer voice coil: 4"
  • RMS power: 900 W
  • Peak power: 1800 W
  • Frequency range (-10 dB): 40 - 280 Hz
  • Frequency range (-3 dB): 45 - 270 Hz
  • Sensitivity: 97 dB/W/m
  • Max. SPL: 130 dB
  • Impedance: 8 ohm
  • Cross-over frequency: 270 Hz
  • Input connector: Neutrik NL4
  • Output connector: Neutrik NL4
  • Cabinet material: 18 mm birch plywood
  • Cabinet surface: high quality granit German paint
  • Cabinet design: band-pass
  • Base cup: 20 mm thread