SKU: BOOEZBOX4X15W
Available
13 Available items Available in Italian warehouse
100 Available items Available in European warehouse
4 x 15 W battery-powered LED projector with Wi-Fi connection
EZ-BOX 4x15W is one of the most powerful projectors in its category! The light source is entrusted to 4 x 4-in-1 RGBW LEDs of 15 W each, which allow a maximum projection angle of 25°. Despite its luminous efficiency, this light consumes only 60 W. In addition to being controllable via DMX (4 or 8 channels) according to the well-known Auto, Audio, DMX512 and Master/Slave modes, it integrates a wireless DMX transmitter / receiver.
As if that wasn't enough, EZ-BOX 4x15W can also be controlled by smartphone via its dedicated LED Wi-Fi application for iOS and Android (version 12 or lower)! The color LCD display allows for easy and intuitive navigation through its feature set using four buttons. The possibility of being powered by battery with an autonomy varying between 6 and 8 hours, as well as by electricity, further expands its versatility of use.
Infrared remote control included.
Technical characteristics
  • 4 x 15 W RGBW 4-in-1 LED floodlight
  • 4 or 8 DMX channels
  • 4 buttons and digital display for easy navigation
  • Auto, Audio, DMX-512, Master/Slave, infrared remote control included and wireless DMX
  • Integrated wireless DMX transmitter / receiver
  • Possibility of control by smartphone via APP (iOS or Android version 12 or lower)
  • Light source: 4 LEDs of 15 W QUAD RGBW
  • Battery or mains operated
  • Average autonomy from 6 to 8 hours
  • IR remote control included
  • Projection angle: 25°
  • Power consumption: 60 W max
  • Power supply: 100 - 240 VAC 50/60 Hz
  • Dimensions: 215 x 210 x 275 mm