SKU: MACSILENTPAR7X10W4IN
Available
10 Available items Available in Italian warehouse
100 Available items Available in European warehouse
7 x 10 W 4-in-1 RGBW LED Par projector
7 x 10W 4-in-1 RGBW LED Par Projector. Controllable by DMX, automatic, musical or thanks to the supplied IR remote control, this light show is ultra-quiet. We recommend using it on stage or in the theatre, to get the perfect mix of colours, but it is also suitable for architectural lighting, positioned on the ground or on a truss. The included scissor clamp allows for a variety of placement/installation options. The SilentPAR 7 X 10W has a four button DMX digital display on the rear panel, allowing you to choose from various built-in programs and color macros. The projector has three operating modes: automatic, music activated and DMX. The two DMX channel modes (4 or 8) offer different control setup options from any compatible DMX card or software. Furthermore, the SilentPAR 7X10W can be controlled remotely with the supplied wireless remote control. The black aluminum housing has a rear panel for connecting power and DMX. Two sets of 3-pin DMX I/O connectors are available. The powerCON input/output allows you to connect multiple units.
  • Light sources: 7 x 10 W RGBW 4-in-1 LEDs
  • Light beam angle: 45°
  • Variable Strobo function
  • Dimmer 0-100 %
  • Silent aluminum NFC box, no fan noise
  • Perfect color mixing thanks to its 4-in-1 LEDs
  • DMX channels: 4 or 8 channels
  • Max. consumption: 70 W
  • Double mounting bracket for positioning on the ground and easy hanging
  • Powered by powerCON connector
  • Possible link via powerCON power cable
  • Carton dimensions (L x W x H): 270 x 252 x 90 mm
  • Gross weight: 3.2 kg
  • Power supply: 100 - 240 VAC 50/60 Hz
  • Fuse: F 3 A / 250 V