SKU: MACSILENTPAR12X10W4I
Available
17 Available items Available in Italian warehouse
100 Available items Available in European warehouse
4-in-1 RGBW LED PAR projector with 12 single 10 W LEDs
4-in-1 RGBW LED Par projector with 12 single 10 W LEDs. It offers a projection at a 45° angle, without any fan noise thanks to the silent NFC aluminum box that surrounds it.
Areas of use
  • TV broadcast
  • Cinema
Technical characteristics
  • LED Par
  • Aluminum housing
  • Controllable by DMX, auto, music, IR remote control
  • Light sources: 12 x 10 W RGBW 4-in-1 LEDs
  • Light beam angle: 45°
  • Variable Strobo function
  • Dimmer 0 - 100%
  • Silent aluminum NFC box, no fan noise
  • Perfect color mixing thanks to its 4-in-1 LEDs
  • DMX channels: 4 or 8 channels
  • Max. consumption: 120 W
  • Double mounting bracket for positioning on the ground and easy hanging
  • Powered by powerCON connector
  • Possible link via powerCON power cable
  • Fuse: F 3 A/ 250 V