SKU: BOOMAXISPOT90
Available
4 Available items Available in Italian warehouse
100 Available items Available in European warehouse
2-in-1 Wash and a Spot moving head with RGBW 6 x 10 W LEDs
2-in-1 moving head light that combines a Wash and a Spot effect.
Very compact, it is equipped with 6 powerful 10 W LEDs, each with RGBW color, to project brilliant red, green, blue or white Wash on your stage or dance floor. In addition, the Maxi Spot 90 has a wheel with 7 fixed Gobos, a wheel of 7 colors, a 3-sided prism and a Stroboo effect.
Technical characteristics
  • 1 very high brightness 90 W LED
  • 6 x 10 W RGBW 4-in-1 LED ring for an additional Wash effect
  • Wheel of 7 fixed Gobos
  • Wheel of 7 colors
  • Strobo effect
  • Rotating 3-facet prism
  • Modes operation: auto, sound, DMX
  • Motorized Pan / Tilt
  • Controllable in 16-channel DMX
  • Dimmer 0 - 100% very linear + variable speed Strobo effect
  • Very fast 16-bit Pan / Tilt movements
  • Supply voltage: 100 - 240 VAC 50/60 Hz
  • Light beam angle: 15°
  • Fuse: T 1 A
  • IP20
  • Power consumption: 180 W max.