SKU: EVOEVOWASH1240ZR
Available
50 Available items Available in European warehouse
Pair of 12 x 40 W professional wash moving heads with zoom and Bee rotary effect, delivered in a transport flight case
Set including a pair of 12 x 40 W Wash motorized moving heads, supplied in flight case, with electronic linear zoom from 7° to 55°, ideal for service and rental companies. Each moving head employs 12 x 4-in-1 RGBL LEDs of 40 W each. which guarantee a remarkable lifespan of 30,000 hours and enable an impressive luminous flux of 45,514 lux at 3 m, using ultra-sharp optics for an absolutely homogeneous RGBL color mix. The infinite rotation effect of the lenses adds an extra dimension to your shows, enriched by 540° Pan and 270° Tilt rotations.
The evolite Evo Wash 1240z-R set adapts to any configuration thanks to its 1.77" TFT display and multiple control modes, including DMX and RDM. Equipped with a Strobe from 0.5 to 25 Hz and with a energy consumption of 500 W, meets the needs of the most daring scenography.
Technical characteristics
  • 12 x 40W RGBL 4-in-1 LEDs (30,000 h)
  • Motorized zoom from 7° to 55°
  • Luminous flux: 45,514 lux @ 3 m
  • Ultra-clear optics with seamless RGBL color blending
  • LED control in groups of 3
  • Colour temperature adjustment from 2200 to 8000 K
  • Color macros with dynamic effects
  • Infinite Lens Rotation Effect
  • Pan 540° (2.11°) and Tilt 270° (1.05°) rotations
  • 1.77'' TFT display
  • Control modes: DMX (26 / 38 channels), RDM
  • Strobe 0.5 to 25 Hz
  • Power consumption: 500 W
  • Power supply: 100 - 240 VAC IP20
  • Delivered by 2 in flight case
  • Flight case dimensions: 720 x 500 x 660 mm