SKU: EVOLUMINAH380SET
Available
50 Available items Available in European warehouse
380 W motorized moving head, white LED, linear CMY tricolor module, kit of 2 pcs. in an flight case
Set consisting of two evolite Pro Lumina H380 moving heads and a flight case for transport.
The Evolite Pro Lumina H380 is a fixture designed to meet the needs of lighting professionals looking for a powerful and versatile solution that can provide excellent performance. Equipped with 380 W white LEDs, this moving head offers an exceptional brightness of 8790 lumens, ideal for concerts, festivals, corporate events and other applications that require spectacular lighting.
Technical characteristics
  • Light source: 380 W white LED
  • LED life: 60,000 hours
  • Luminous flux: 8790 lumens, 93,000 lux @ 5 m
  • Control: remote ON / OFF via DMX
  • Ballast: switching power supply
  • Beam angle: 4° to 48°
  • Motorized focus
  • Pan: 540° (3.9 s), Tilt 265° (2.4 s)
  • 16-bit resolution
  • Automatic repositioning
  • DMX channels: 30
  • Colors: linear CMY tricolor module
  • Rainbow effect 9+ open, interchangeable, indexable and bidirectional
  • Color bounce
  • Gobos: outer 20 mm, inner 16 mm
  • Actual indexing and Gobo shaking
  • Distinctive Gobo animation effect
  • Color wheel: 9 colors
  • Fixed Gobo wheel: 13 Gobos
  • Rotating Gobo wheel: 8 Gobos
  • Dimming from 0 to 100%
  • Various Strobes
  • 2-facet rotating prism
  • Frost
  • RDM function to change DMX address, display, X/Y reverse, etc.
  • Software update via DMX or USB
  • Hibernation in case of loss of DMX for a predefined period of time
  • Base temperature indication via LED
  • Automatic change of fan speed according to temperature
  • 2.4" LCD display
  • Automatic locking and flipping
  • Maximum consumption: 520 W
  • PowerCON input, 3 / 5-pin DMX
  • Power supply: electronic self-storage
  • Input voltage range: 100 - 240 VAC 50/60 Hz
  • Fuse: T 8 A / 250 V
  • IP20
  • Dimensions: 415 x 340 x 632 mm
  • Net weight: 21 kg
  • Gross weight: 22.5 kg
  • Delivered by 2 in an flight case