SKU: EVOLASERBAR8X500RED
Available
50 Available items Available in European warehouse
8 X 500 mW red laser + 7 x 4-in-1 4 W RGBW LED bar
The sources include 8 x 500 mW red laser beams with a wavelength of 638 nm for a total power of 4 W, while the 7 x 4-in-1 RGBW LEDs are 4 W each. These LEDs offer a wide range of bright and intense colors, allowing various combinations of lights to create stunning visual effects.
This product complies with Class 3B, ensuring safe use.
Technical characteristics
  • Bar with 8 laser beams and 7 LEDs
  • Laser sources: 8 x 500 mW / 638 nm (red), total laser power of 4 W
  • Modulation: TTL
  • Laser Class: 3B
  • LED sources: 7 x 4 W 4-in-1 RGBW LEDs
  • Tilt movement: 180°
  • Operation mode: musical, auto, DMX, master-slave
  • DMX channels: 10 / 23 channels
  • Power consumption: 68 W
  • Dimensions: 1000 x 175 x 85 mm