SKU: DMD320-15
Electric chain hoist, 320 kg, 4 m/min, 15 m of galvanized chain, chain bag
Main features
  • Very robust structure
  • Compact design
  • Precision in movements
  • Can be used with Touring PRO or Easy Touch control system
Areas of use
  • Show biz, entertainment
  • Television
  • Technical installations
Technical characteristics
  • Load capacity: 320 kg
  • Chain lenght: 15 m
  • Lifting speed at 50 Hz: 4 m/min
  • Operating voltage: 400 V 50 Hz
  • Degree of protection: IP 55 DIN 40050
  • Motor power at 50 Hz: 0.37 kW
  • FEM CLASS: 2m
  • DC braking system: 2 brakes
  • Noise level: 67.5 dB (full load)
  • Loading wheel: 6 hpockets
  • RUD load chain: 5 x 15 mm
  • Number of chains: 1
  • Chain weight: 0.54 kg/m
  • Control type: direct control
  • Connector type / Red plug: 400 V CEE 16 A - 3P+T