SKU: DXB2000-15
Electric chain hoist, 2000 kg, 2 m/min, 2 x 15 m of galvanized chain, chain bag
Main features
  • Very robust structure
  • Precision in movements
Areas of use
  • Show biz, entertainment
  • Television
  • Technical installations
Technical characteristics
  • Load capacity: 2000 kg
  • Chain lenght: 15 m
  • Lifting speed at 50 Hz: 2 m/min
  • Operating voltage: 400 V 50 Hz
  • Degree of protection: IP 55 DIN 40050
  • Motor power at 50 Hz: 1.5 kW
  • FEM CLASS: 2m
  • DC braking system: 1 brake
  • Noise level: < 67.5 dB (full load)
  • Loading wheel: 5 hpockets
  • RUD load chain: 8 x 24 mm
  • Number of chains: 2
  • Chain weight: 1.4 kg/m
  • Control type: direct control
  • Connector type / Red plug: 400 V CEE 16 A - 3P+E