EasyFLEX-P2.5-25x50 - Indoor, 3-in-1 SMD, 800 nit, 5000:1, ≥ 3840 Hz, 250 x 500 mm, 3.5 kg high-performance LED panel, flexible design, right angle splicing for option
EGO Display
prices may have variations due to the currency fluctuation
SKU: EASYFLEX-P2.5-25x50
Available
7 Available items Available in Italian warehouse
Indoor, 3-in-1 SMD, 800 nit, 5000:1, ≥ 3840 Hz, 250 x 500 mm, 3.5 kg high-performance LED panel, flexible design, right angle splicing for option
This allows LED walls to be created in 25 cm steps, both horizontally and vertically (using the other two available cabinets of the same type), which would normally require a custom design, resulting in additional costs and longer delivery times. In this specific case, the cabinet measures 250 x 500 mm.
User benefits
  • Allows for creative shapes, offering greater design freedom
  • Rotatable modules and cabinets for flexible configuration (up to 20 types of mixed joints)
  • Rigid connection between modules for improved signal stability and quick disassembly
  • Rear cabinet with no exposed cables
  • Compact design with combined receiver board and hub
  • Plug-in power supply
  • Easy front and rear maintenance
  • Screw-on protective covers, making them tamper-proof
  • Dust protection for longer life
  • High brightness option for semi-outdoor use (up to 3500 nits)
Areas of use
  • Shopping malls
  • Shops (even with people passing behind them)
  • Airports
  • Subway stations
  • Trade fairs
  • Radio and television broadcasts
Technical characteristics
  • Pixel pitch: 2.5 mm
  • LED Type: 3-in-1 SMD
  • Cabinet resolution (W x H): 100 x 200
  • Maintenance: full front maintenance
  • Protection: IP30
  • Cabinet material: die-casting aluminum
  • Brightness: 800 cd/m2
  • Viewing angle (H / V): 160° / 160°
  • Contrast ratio: 5000:1
  • Max. power consumption: 450 W/m2
  • Typical power consumption: 150 W/m2
  • Processing depth: 14 bit
  • Refresh rate: ≥ 3840Hz
  • Standard mounting configuration: fixed / floor-mounted / hanging
  • Optional mounting configuration: round shape, corner shape
  • Input voltage: 100 - 240 VAC
  • Operating temperature / humidity: -10 to 45 ℃ / 10 to 80% RH
  • Storage temperature / humidity: -20 to 55 ℃ / 10 to 85% RH
  • Cabinet dimensions: 250 x 500 mm