EasyFLEX-P2.5-25x75 - Indoor, 3-in-1 SMD, 800 nit, 5000:1, ≥ 3840 Hz, 250 x 750 mm, 4.5 kg high-performance LED panel, flexible design, right angle splicing for option
SKU: EASYFLEX-P2.5-25x75
Available
1 Available Available in Italian warehouse
Indoor, 3-in-1 SMD, 800 nit, 5000:1, ≥ 3840 Hz, 250 x 750 mm, 4.5 kg high-performance LED panel, flexible design, right angle splicing for option
This allows LED walls to be created in 25 cm steps, both horizontally and vertically (using the other two available cabinets of the same type), which would normally require a custom design, resulting in additional costs and longer delivery times. In this specific case, the cabinet measures 250 x 750 mm.
Technical characteristics
  • Pixel pitch: 2.5 mm
  • LED Type: 3-in-1 SMD
  • Cabinet resolution (W x H): 100 x 300
  • Contrast ratio: 5000:1
  • Max. power consumption: 450 W/m2
  • Typical power consumption: 150 W/m2
  • Processing depth: 14 bit
  • Refresh rate: ≥ 3840Hz
  • Standard mounting configuration: fixed / floor-mounted / hanging
  • Optional mounting configuration: round shape, corner shape
  • Input voltage: 100 - 240 VAC
  • Operating temperature / humidity: -10 to 45 ℃ / 10 to 80% RH
  • Storage temperature / humidity: -20 to 55 ℃ / 10 to 85% RH
  • Cabinet dimensions: 250 x 750 mm