EasyPRO-P2.5-mk2 - Indoor, front service, Black SMD 3-in-1 TOP 1515, 800 nit, 3840 Hz, 320 x 480 mm, 1.7 kg
EGO Display
prices may have variations due to the currency fluctuation
SKU: EASYPRO-P2.5-mk2
Indoor, front service, Black SMD 3-in-1 TOP 1515, 800 nit, 3840 Hz, 320 x 480 mm, 1.7 kg
Mark II version of the P2.5 LED panel with 320 x 480 mm cabinet, Black SMD 3-in-1 TOP 1515, for fixed indoor installations (800 nits) with a contrast of 3000:1.
The very light cabinet, weighing only 1.7 kg, houses 2 modules of 320 x 240 mm each and is only 46.5 mm thick. Its sandwich structure features an easily removable rear cover for quick maintenance, an integrated design for power supply and receiving card, screw fixing system between two modules.
The high refresh rate of 3840 Hz ensures an excellent viewing experience, allowing you to take photos and record the displays with cameras without seeing the scan lines. In addition, the grayscale is 13 bit. The wide viewing angle of 160° horizontally and 140° vertically and the reduced pixel pitch optimize the close observation of the LED wall.
User benefits
  • High image quality thanks to Black SMD 3-in-1 TOP 1515 technology
  • Ultra-light design weighing only 1.7 kg
  • Slim cabinet, only 46.5 mm
  • Magnetic fixing system that reduces installation and labor time by 30%
  • 3840 Hz refresh rate for smooth images and free of visual artifacts
  • Front maintenance with quick removal of modules
Areas of use
  • Commercial fixed indoor installations
  • Retail
  • Corporate
  • Conference
  • Entertainment
  • Board room
  • Hospitality
Technical characteristics
Physical parameter
LED type Black SMD 3-in-1 TOP 1515
Pixel Pitch 2.5 mm
Panel dimensions (W x H x D) 320 x 480 x 46.5 mm
Module dimensions (W x H) 320 x 240 mm
Pixel per panel 128 x 192
Panel weight 1.7 kg
Panel material -
Optoelectronic parameter
Brightness 800 nit
Refresh rate ≥ 3840 Hz
Gray scale 13 bit
Contrast ratio 3000:1
Color temperature 9300 K
Viewing angle (H/V) 160° / 140°
Driving type 1/64
AC operating voltage 200 - 240 VAC
Power consumption (max. / avg.) 330 / 110 W/m²
Application parameter
Storage temperature -40 to 60 °C
Operating temperature -10 to 40 °C
Storage humidity 10 - 85% RH
Operating humidity 10 - 80% RH