SKU: P3.9MG14I21
Small triangle display indoor, IC ICN2153, SMD2020, full black LEDs, copper wire, 800 - 1000 nit, ≤3840 Hz, 250 x 500 mm, 2.5 kg
Right triangle shaped LED display (P3.9 MG14 Indoor), 3.9 mm pixel pitch, SMD2020, full black LED, ICN2153, for indoor use (800 - 1000 nits).
User benefits
Areas of use
  • All those in which the Yes Tech LED displays of the Rental & Staging series are used
Technical characteristics
Module
LED encapsulation 2020
Pixel Pitch  3.9 mm
Cabinet
Cabinet size
250 x 500 x 73 mm
Cabinet area  0.0625 m2
Weight 2.5 kg/cabinet
Pixel density 65,536 dot/m2
IP grade IP50
White balance brightness before calibration  800 - 1000 nit
Color temperature  6500 - 10,000 K adjustable
Horizontal viewing angle  160°
Vertical viewing angle  120°
Electrical parameters
Power consumption 420 / 140 W/m2
Working voltage 100 - 264 VAC 50/60 Hz
Processing performance
Driving method constant drive
Scanning method 1/16 s
Driving IC ICN2153
Refresh frequency ≤ 3840 Hz
Control system Nova Star
Usage parameters
Life span 80,000 h
Working / storage temperature  -20 to 45 / -30 to 60 ℃
Working / storage humidity  10 - 90 / 10 - 90% RH (no condensation)