FWD-65XR8M2 - 65", 4K Ultra HD (3840 x 2160) , 18/7, tuner, BRAVIA 8 II QD-OLED professional display, +3 years PSP
Sony
Lek 538.450,28
prices may have variations due to the currency fluctuation
SKU: FWD-65XR8M2
65", 4K Ultra HD (3840 x 2160) , 18/7, tuner, BRAVIA 8 II QD-OLED professional display, +3 years PSP
The FWD-65XR8M2 is a 65" BRAVIA 8 II Series 4K QD-OLED display, designed to deliver ultra-realistic images and an immersive, cinematic audiovisual experience.
The slim, frameless design blends into any environment, while the two-position stand allows for flexible installation, even with a soundbar. The integrated Google TV platform offers access to over 400,000 content and more than 10,000 Apps and games. Compatible with IMAX Enhanced and Dolby Vision, the display includes advanced gaming features such as 4K at 120Hz, VRR, and ALLM via HDMI 2.1, as well as PS Remote Play support.
User benefits
  • Superior visual quality with QD-OLED and XR Triluminos Max technology
  • Natural colors and details enhanced by the XR AI processor
  • Smooth images with XR OLED Motion
  • Immersive audio with Acoustic Surface Audio+ and Voice Zoom 3
  • Dolby Atmos, DTS:X, and 3D Surround Upscaling support
  • Elegant frameless design with flexible stand
  • Access to content and apps via Google TV
  • Energy efficiency monitored via Eco Dashboard
  • Apple AirPlay 2 and Google Cast compatibility
Areas of use
  • Meeting rooms and corporate environments
  • Showrooms and retail spaces
  • Education and training environments
  • Home Theater
Technical characteristics
General features
  • Screen Size: 65"
  • Display Resolution (H x V): 3840 x 2160 pixels
  • HDR (High Dynamic Range) compatibility: yes (HDR10, HLG, Dolby Vision)
  • Aspect ratio: 16:9
  • Display device: QD-OLED
  • TRILUMINOS Display: XR Triluminos Max
  • Picture processor: XR Processor
  • Operation time: 18 / 7
  • Viewing angle (right / left): 178° (89° / 89°)
  • Viewing angle (up / down): 178° (89° / 89°)
Video specification
  • Motion enhancer: XR OLED Motion, Auto mode
  • HDMI Signal: 4096 x 2160p (24, 50, 60 Hz), 3840 x 2160p (24, 25, 30, 50, 60, 100, 120Hz), 1080p (30, 50, 60, 100, 120 Hz), 1080 / 24p, 1080i (50, 60 Hz), 720p (30, 50, 60 Hz), 720 / 24p, 576p, 480p
Audio specification
  • Speaker position: front
  • Audio power output: 2 x 15 W + 2 x 10 W
Professional features
  • Operating system: Android 12
  • On-board storage: 32 GB
·        Network specification
  • Wi-Fi certified: yes
  • Wireless LAN: integrated
Convenience features
  • On screen clock: yes
  • Sleep timer: yes
  • ON/OFF timer: yes
  • Chromecast built-in: yes
  • Apple AirPlay: yes
Control specifications
  • HDMI-CEC: yes
Inputs and outputs
  • HDCP:  HDCP2.3 (for HDMI 1 / 2 / 3 / 4)
  • HDMI inputs: 4 (side)
  • Digital audio output: 1 (side / hybrid with S-center speaker input)
  • USB ports: 2 (side)
  • Ethernet inputs: 1 (side)
Design features
  • Frame color: black
  • Stand design: aluminum edge stand
  • VESA hole spacing compatible: yes
  • VESA hole pitch (W x H): 30 x 30 cm
Environment specifications
  • Screen size for WEB (diagonal, cm, integer or 1st decimal): 164 cm
  • Rated power consumption: 418 W
  • Power consumption (in standby): 0.50 W