SKU: PSUPPLY-12V10W
12V 10W power supply both to power camera from AC and recharge battery in camera
12V 10W power supply for Blackmagic Design Pocket Cinema Camera. It features a 0.7 mm DC jack connector and is used both to power the camera from AC as well as recharge a battery in the camera. It takes approximately an hour and fifteen minutes to recharge a battery while the camera is off and approximately two hours when the camera is in use.