SKU: HDL-SMTV4K12G3
Available
1 Available Available in Italian warehouse
15.6" ultra HD broadcast monitor with both 12G-SDI and SMPTE-2110 IP video inputs, 3D LUTs and monitoring controls such as focus peaking, H/V delay, blue only and framing guides, AC and 12 V DC power connections
High quality 15.6" Ultra HD TFT rack mount LCD monitor, designed for broadcast, live production and to create lightweight and durable portable workstations.
The elegant and robust design in black anodized metal makes it suitable for rack installation; the depth of only a few centimeters allows excellent ventilation for natural convection cooling. The power supply is 220 VAC or 12 VDC.
Technical characteristics
Connections
  • SDI inputs: 2
  • SDI outputs: 1 loop out, reclocked video output that automatically switches to input selection
  • SDI rates: 270 Mb, 15G, 3G, 6G, 12G
  • Optical video input: SFP optical fiber connector cage, supports 2110 IP video and optical SDI
  • Multi rate support: auto detection of 4K, ultra HD, 2K, HD or SD inputs
  • Updates and configuration: USB
  • Tally: 9-pin D connector
 Standards
  • SD format support: 525i 59.94, 625i 50 PAL
  • SDI color space: REC 601, REC 709
  • SDI auto switching: automatically selects between SD, HD, 3G, 6G and 12G-SDI
  • Video sampling: 4:2:2 and 4:4:4
IP video compliance
  • SMPTE 2110-20 (uncompressed video): IGMP v2
  • SMPTE 2110-21 (traffic shaping): sender narrow, receiver narrow, wide synchronous, asynchronous
  • SMPTE 2110-30 (PCM): audio conformance level: level C
  • Precision Time Protocol (PTP): IEEE 1588‑2008 (PTP v2), ST 2059‑1, ST 2059‑2
  • NMOS IS‑04 discovery and registration: v1.3.2, Peer‑to‑peer via mDNS/DNS‑SD
  • NMOS IS-05 connection management: v1.1.2
  • NMOS BCP‑002‑01: natural grouping
  • NMOS BCP‑004‑01: receiver capabilities
  • Codec: Blackmagic IP10 codec used when converting 12G-SDI rates to 10G 2110 IP video
Software
  • Internal software upgrade: via included firmware updater software
  • Settings control: via USB or Ethernet
  • Operating systems: Mac 12.0 Monterey, Mac 13.0 Ventura or later, Windows 10, 64-bit, Windows 11
Display
  • Display element: 15.6" TFT active matrix LCD
  • Display resolution: 3840 x 2160 pixels
  • Response time: 25 ms
  • Contrast ratio: 1000:1
  • Color depth: 16.7 million colors
Power requirements
  • Power supply: 1 x internal 100 - 240 VAC 50/60 Hz
  • Power inputs: 1 x IEC C14 socket for AC power, 1 x 5.5 mm barrel + 12 VDC IN for external power supply or battery use
  • Power consumption: 24 W
Environmental specifications
  • Operating temperature: 0 to 40 °C
  • Storage temperature: -20 to 60 °C
  • Relative humidity: 0 to 90% non-condensing