SKU: VHUBSMTK12G0804
Available
1 Available Available in Italian warehouse
Connections
  • SDI video inputs: 8 (front panel input overrides rear input 8)
  • SDI video outputs: 4 (front panel output mirrors rear output 4)
  • SDI rates: 270 MB, 1.5G, 3G, 6G, 12G
  • Video input re-sync: on all 4 inputs for clean switch
  • SDI reclocking: on all SDI outputs
  • Reference inputs: Tri-Sync or Black Burst
  • Reference outputs: reference terminating loop output
  • SDI audio sampling: television standard sample rate of 48 kHz and 24-bit
  • SDI video sampling: YUV 4:2:2 and RGB 4:4:4
  • SDI color precision: 10, 12‑bit RGB 4:4:4 in all HD and 2K modes, Ultra HD modes up to 2160p30 and 4K modes up to 4Kp30 DCI. 10-bit YUV 4:2:2 in all modes
Control
  • Built in control panel: 12 x buttons
Power requirements
  • Power supply: 1 x internal 100 - 240 VAC 50/60 Hz.  IEC power cable required. 1 x 12 VDC input with reverse polarity protection
  • Power usage: 23 W max.
Environmental specifications
  • Operating temperature: 0 to 40 °C
  • Storage temperature: -20 to 60 °C
  • Relative humidity: 0% to 90% non-condensing