SKU: VHUBSMTK12G0804
Available
1 Available Available in Italian warehouse
Finally, SDI reclocking is available on every 12G-SDI input.
Customer benefits
  • Compact size: ideal for broadcast environments with limited space
  • Clean switch for stable video transitions when changing sources
  • SDI reclocking, ensuring signal quality even over long cable runs
  • Flexible management: ability to route a source to multiple outputs simultaneously
  • Quick and easy control directly from the front panel
  • 12G-SDI compatibility
Areas of use
  • Broadcast and video production environments
Technical characteristics
Connections
  • SDI video inputs: 8 (front panel input overrides rear input 8)
  • SDI video outputs: 4 (front panel output mirrors rear output 4)
  • SDI rates: 270 MB, 1.5G, 3G, 6G, 12G
  • Video input re-sync: on all 4 inputs for clean switch
  • SDI reclocking: on all SDI outputs
  • Reference inputs: Tri-Sync or Black Burst
  • Reference outputs: reference terminating loop output
  • Webcam output: USB-C
  • Ethernet: supports 10/100/1000 BASE-T
Standards
  • SD video standards: 525i 59.94 NTSC, 625i 50 PAL
  • SDI audio sampling: television standard sample rate of 48 kHz and 24-bit
  • SDI video sampling: YUV 4:2:2 and RGB 4:4:4
  • SDI color precision: 10, 12‑bit RGB 4:4:4 in all HD and 2K modes, Ultra HD modes up to 2160p30 and 4K modes up to 4Kp30 DCI. 10-bit YUV 4:2:2 in all modes
  • SDI color space: REC 601, REC 709, REC 2020
  • SDI metadata support: video payload identification ancillary data as per SMPTE 352M
Control
  • Built in control panel: 12 x buttons
  • Control panel connection: Ethernet
Software
  • Software control: router control included free for Windows and Mac
  • Internal software upgrade: via included updater application
Operating systems
  • Mac 14.0 Sonoma, Mac 15.0 Sequoia or later, Windows 10, 64-bit and Windows 11
Power requirements
  • Power supply: 1 x internal 100 - 240 VAC 50/60 Hz.  IEC power cable required. 1 x 12 VDC input with reverse polarity protection
  • Power usage: 23 W max.
Environmental specifications
  • Operating temperature: 0 to 40 °C
  • Storage temperature: -20 to 60 °C
  • Relative humidity: 0% to 90% non-condensing