NBLC75BVZ17 - BNC 75 ohm Cable Connector, RearTWIST HD Large series, Pin 1,8 mm, Shield 10,0 mm
Neutrik
prices may have variations due to the currency fluctuation
SKU: NBLC75BVZ17
BNC 75 ohm Cable Connector, RearTWIST HD Large series, Pin 1,8 mm, Shield 10,0 mm
The rearTWIST HD Large BNC cable connector is designed for large cable diameters as used on long runs and high data rates (HD). Like all Neutrik BNCs it offers a true 75 ohm design and is perfectly suitable for HD applications. The patented rearTWIST boot guarantees easy access even in high density applications.
Suitable cables: Belden 7731A (ANH), CAE HD16720LSZH, Draka 1.6/7.3AF, RG 11, Klotz V16/72, Canford SDV-HD, Nexans HF 75 1,6/7,2 02Y(ST)C(ST)H, Percon VK9, Tesca Sphere
Crimp size:
  • Pin: 1.8 mm
  • Shield: 10.0 mm (hex)
Features & Benefits
  • True 75 ohm design meets the stringent HDTV / DVD requirements
  • Snug-fit center pin insert provides tactile feedback
  • Excellent cable protection and retention
  • Precise Swiss machined brass parts for outstanding durability
  • Accessories include crimp tool and dies
Product
  • Title NBLC75BVZ17
  • Connection Type BNC 75 ohm
  • Gender male
Electrical
  • Contact resistance ≤ 3 m ohm (inner)
  • Contact resistance ≤ 2 m ohm (outer)
  • Dielectric strength 1,5 kVDC
  • Impedance 75 ohm
  • Insulation resistance > 5 Gohm
  • Rated voltage <50 V
  • VSWR ≤1.050/>32 dB up to 1 GHz
  • ≤1.065/>30 dB up to 2 GHz
  • ≤1.100/>26 dB up to 3 GHz
Mechanical
  • Cable O.D. 10.4 mm
  • Cable retention > 30 N (Center)
  • Crimp size 10.0 mm (HEX)
  • Crimp size (pin) 1.8 mm
  • Insertion force < 25 N
  • Lifetime > 1000 mating cycles
  • Wiresize
  • Locking device Bayonett
  • Cable anchoring Jacket crimping
Material
  • Contacts Brass (CuZn35Pb2), 0.2 µm AuCo (Center contact)
  • Insert PTFE
  • Shell Brass (CuZn39Pb3)
  • Shell plating Optalloy®
Environmental
  • Temperature range -30 °C to +85 °C