NPPA-TT-SD50 - 2 x 48 TT (Bantam) jacks, half normalled bottom row, 4 x 50 pole male D-Sub, grounding: groups of 12 channels
Neutrik
лв 5.445,59
prices may have variations due to the currency fluctuation
SKU: NPPA-TT-SD50
2 x 48 TT (Bantam) jacks, half normalled bottom row, 4 x 50 pole male D-Sub, grounding: groups of 12 channels
2 x 48 TT (Bantam) jacks, half normalled bottom row, 4 x 50 pole male D-Sub, grounding: groups of 12 channels. All NPPA patch panels are fitted with high quality, long life NJ3TTA gold plated double contact jacks (2x48), featuring best contact integrity. The unit, robustly housed in a black coated steel shell, is finished off with a built in cable bar and two large channel identification strips for perfect management of the system. The NPPA patch panels are an innovative and compact patching system (just 1U high) for 19" rack mounting.
Features & Benefits
  • Innovative and compact patching system (just 1U high) for 19" rack mounting
  • Robustly housed in a black coated steel shell
  • High quality long life gold plated Neutrik prewired double jacks with best contact integrity
  • Qualified for analog and digital signals acc. AES3, 48 kHz sampling frequency
  • Mixed normalling configuration can be done by jack pairs (see accessories)
  • Easy wiring due to 50 pole D-Sub connectors
Product
  • Title NPPA-TT-SD50
  • Connection Type Patch Panel
Electrical
  • Signal Type Digital suitability acc. AES/EBU (3.072 Mb/s and 6.144 Mb/s)
  • Contact resistance 20 mohm
  • Contact resistance < 25 mohm
  • Dielectric strength 1 kVDC
  • Frequencyrange DC to > 50 MHz
  • Insulation resistance > 1 Gohm
  • Channel separation > 100 dB @ 10 kHz, 600 terminated
  • > 40 dB @ 6 MHz, 110 terminated
Mechanical
  • Insertion force < 10 N
  • Withdrawal force > 8 N
  • Lifetime > 5000 mating cycles
  • Wiresize
  • Locking device Retention spring
Material
  • Contact plating TRIBOR® (0.2 µm AuCo over 2 µm NiP) (Jacks)
  • Contacts Bronze (CuSn6) (Jacks)
  • Shell PA 66 blend (Jacks)
  • Shell plating Black
  • Front panel AlMgSi0.5 F22
Environmental
  • Temperature range -30 °C to +80 °C