SKU: EVOHAZEBOX1500
Available
3 Available items Available in Italian warehouse
100 Available items Available in European warehouse
1500 W professional fog machine in flight case
Professional 1500 W fog machine in flight case, ideal for quality services. This machine produces a very fine fog that will sublimate your lighting.
Techical characteristics
  • Use with Hazer water-based mist fluid only e.g. BoomtoneDJ Hazer fluid 5 L
  • 2 DMX channels
  • LCD screen for setting
  • Anti-leak plug system
  • Heating time: 3 min
  • Heating element: 1500 W
  • Continuous fog production
  • Max. flow: 150 m3/min
  • Tank capacity: 2.5 L
  • Liquid consumption: 0.1 L/h
  • DMX control of fan speed and speed
  • Fuse: 5 A / 250 V
  • Voltage: 230 VAC 50 Hz
  • DMX addressing and easy menu navigation thanks to its navigation wheel and backlit LCD display
  • CE / RoHs approvals / EN 2014/30 / EU, EN 2011/65 / EU, EN 2014/35 / EU
  • Packaging size: 550 x 190 x 460 mm