SKU: BOOF1500PRO
Available
43 Available items Available in Italian warehouse
100 Available items Available in European warehouse
1500 W compact smoke machine, 450 m3/min flow, HF remote control included
This 1500 W compact smoke machine produces an impressive flow of 150 m3/min in such a compact format.
Technical characteristics
  • Impressive flow for its size
  • An incredible quality / price / flow rate ratio
  • Power: 1500 W
  • 3 m wired remote control included
  • HF remote control included
  • Heating time: about 5 min
  • Smoke projection: up to 7 m
  • Tank capacity: 2.3 L
  • Flow: 450 m3/min
  • Fixing bracket
  • Voltage 120 - 230 VAC 50/60 Hz
  • Black color
  • Steel hull
  • 8 A fuse
  • Complies with CE standards
  • IP20 protection standard
  • Dimensions: 465 x 305 x 195 mm