SKU: CONVNVIPF/IP/12G
Bidirectional SDI to 2110 IP converter, 10G Ethernet, supports HD and Ultra HD standards to 2160p 60, 5 pin XLR talkback headset connection, DC power supply included
It connects and powers via 10G Ethernet or via the included DC power supply.
Technical characteristics
Connections
  • SDI video input: 1
  • SDI video output: 1
  • SDI rates: 270 Mb, 1.5G, 3G, 6G, 12G
  • SMPTE ST-2110 IP video inputs/outputs: 1 x 10 G Ethernet
  • Analog audio inputs: 1 x 5-pin XLR talkback
  • Analog audio outputs: 1 x 5-pin XLR talkback
  • SDI audio inputs: 16 CH embedded audio on SDI input
  • SDI audio outputs: 16 CH embedded audio on SDI loop output
  • SMPTE ST 2110 IP audio inputs: 16 CH embedded audio on ST-2110 IP video via 10 G Ethernet
  • SMPTE ST 2110 IP audio outputs: 16 CH embedded audio on ST-2110 IP video via 10 G Ethernet
  • Multi rate support: auto detection of SD, HD, 2K, Ultra HD and 4K
  • Reclocking: yes
  • Computer interface: 1 x USB-C 3.0 for configuration and firmware updates
SDI video standards
  • SD video standards: 525i 59.94 NTSC, 625i 50 PAL
SDI compliance
  • SDI color precision: 4:2:2
  • SDI color space: YUV
IP video compliance
  • SMPTE 2110-20 (uncompressed video): IGMP v2
  • SMPTE 2110-21 (traffic shaping):
    • Sender: narrow
    • Receiver: narrow, wide synchronous, asynchronous
  • SMPTE 2110-30 (PCM): audio conformance level C
  • Codec: Blackmagic IP10 codec used when converting 12G-SDI rates to 10G 2110 IP video
  • PTP (Precision Time Protocol): IEEE 1588-2008 (PTP v2), ST 2059-1, ST 2059-2
  • NMOS IS-04 discovery and registration: v1.3.2, peer-to-peer via mDNS/DNS-SD
  • NMOS IS-05 connection management: v1.1.2
  • NMOS BCP-002-01: natural grouping
  • NMOS BCP-004-01: receiver capabilities
Talkback and Tally
  • Live Tally indicator: Tally LED indicator light
LED indicators
  • 1 x IP Input Lock LED indicator light
  • 1 x SDI Input Lock LED indicator light
  • 1 x Tally LED indicator light
Control
  • Talkback button controls for volume up, volume down and push to talk
Operating systems
  • Mac 13.0 Ventura, Mac 14.0 Sonoma or later, Windows 10 and 11
Power requirements
  • Power supply: 1 x +12 VDC external universal power supply with locking 5.5 mm barrel jack plus international socket adapters for most countries. 1 x RJ45 Ethernet connector for power from PoE++ power supplies
  • Operational voltage range: 12 - 16 VDC
  • Power usage: 18 W
Environmental specifications
  • Operating temperature: 5 to 40 °C
  • Storage temperature: -20 to 45 °C
  • Relative humidity: 0 to 90% non-condensing