NBLC75BSX14 - BNC 75 ohm Cable Connector, RearTWIST HD Large series, Pin: 1.75 mm, Shield: 9.73 mm
Neutrik
prices may have variations due to the currency fluctuation
SKU: NBLC75BSX14
BNC 75 ohm Cable Connector, RearTWIST HD Large series, Pin: 1.75 mm, Shield: 9.73 mm
Like all Neutrik BNCs it offers a true 75 ohm design and is perfectly suitable for HD applications. The patented rearTWIST boot guarantees easy access even in high density applications.
Suitable cable:
Draka 1.4/6.6 AF, Percon VK8, Tesca Massimo
Crimp size:
Pin: 1.75 mm (hex)
Shield: 9.73 mm (hex)
  • True 75 ohm design meets the stringent HDTV / DVD requirements
  • Snug-fit center pin insert provides tactile feedback
  • Excellent cable protection and retention
  • Precise Swiss machined brass parts for outstanding durability
  • Accessories include crimp tool and dies
Electrical
  • Contact resistance ≤ 3 m ohm (inner)
  • Contact resistance ≤ 2 m ohm (outer)
  • Dielectric strength 1,5 kVDC
  • Impedance 75 ohm
  • Insulation resistance > 5 Gohm
  • Rated voltage <50 V
  • VSWR ≤1.050/>32 dB up to 1 GHz
  • ≤1.065/>30 dB up to 2 GHz
  • ≤1.100/>26 dB up to 3 GHz
Mechanical
  • Cable O.D. 9.5 mm
  • Cable retention > 30 N (Center)
  • Crimp size 9,73 Hex crimp (shield) acc. IEC 60803 (die designation H)
  • Crimp size (pin) 1,75 Hex crimp (pin) acc. IEC 60803 (die designation X)
  • Insertion force < 25 N
  • Lifetime > 1000 mating cycles
  • Wiresize
  • Locking device Bayonett
  • Cable anchoring Jacket crimping
Material
  • Contacts Brass (CuZn35Pb2), 0.2 µm AuCo (Center contact)
  • Insert PTFE
  • Shell Brass (CuZn39Pb3)
  • Shell plating Optalloy®
Environmental
  • Temperature range -30 °C to +85 °C